Opublikowano:

Lato nie zwalnia z myślenia – Udar cieplny

Przed nami najbardziej wyczekiwany okres w roku – wakacje. Dzień coraz dłuższy i cieplejszy, kończy się szkoła, a zaczyna beztroska. Jednak to w żadnym wypadku nie zwalnia nas z zadbania o własne zdrowie i życie. Właśnie w tym czasie czyha na nas najwięcej niebezpieczeństw.

Bardzo często w okresie letnim jesteśmy narażeni na udary cieplne. Czym tak naprawę jest mistyczny udar cieplny i co zrobić by go uniknąć?

Udar cieplny to stan przegrzania bądź zaburzenia regulacji cieplnej w naszym organizmie. Może wystąpić podczas nadmiernej ekspozycji na słońce (intensywne opalanie się, chodzenie z odsłoniętą głową podczas dużego nasłonecznienia).Jednak to nie tylko słońce może być przyczyną udaru. Do udaru cieplnego może dojść także poprzez przebywanie w zamkniętych, nagrzanych pomieszczeniach np. w samochodzie. W takich warunkach naturalna zdolność organizmu do ochładzania poprzez pocenie się znacznie spada, a tym samym zmniejsza się oddawanie ciepła na zewnątrz.

Grupą najbardziej narażoną na taki stan są osoby starsze, dzieci, ludzie chorzy na cukrzycę, choroby serca czy osoby otyłe.

Do najczęściej występujących objawów należą:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • osłabienie,
 • bóle i zawroty głowy,
 • dreszcze,
 • przyspieszony oddech,
 • przyspieszone tętno,
 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia świadomości,
 • w skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Postępowanie w przypadku udaru cieplnego:

 1. Osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia.
 2. Zastosować wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny.
 3. Włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze.
 4. Jeżeli osoba jest przytomna, należy podać chłodną wodę do picia.
 5. Pozostać z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Jeżeli posiadamy koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Aby uniknąć udaru cieplnego należy:

 • stopniować czas przebywania na słońcu;
 • w godzinach między 11 a 15 starać się unikać słońca – zwłaszcza dzieci i osoby starsze;
 • latem ubierać się w jasną i przewiewną odzież;
 • zakładać czapkę na głowę lub zasłaniać się parasolem;
 • nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV;
 • ograniczyć wykonywanie wysiłku fizycznego podczas wysokich temperatur.

 

Wakacje to czas relaksu i zabawy, jednakże pamiętajmy o swoim zdrowiu. Chrońmy siebie i swoich bliskich przed zbyt wysokimi temperaturami. Hipertermia nie jest korzystnym stanem dla naszego organizmu.

Jeżeli widzimy pozostawione dziecko w samochodzie czy osobę leżącą na przystanku nie bądźmy obojętni. Reagujmy! Może się okazać, że od nas zależy życie innego człowieka.

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

 

Adrianna Zarzycka

Bibliografia:

Opublikowano:

Wpływ aktywności fizycznej na stres

W dzisiejszym świecie, tempo życia wielu z nas jest ogromne. Jesteśmy pochłonięci wieloma aspektami naszego życia tak bardzo, że właściwie każdy dzień staje się walką z upływającym czasem. Doba staje się najzwyczajniej zbyt krótka. Nie rzadko nasze obowiązki w życiu zawodowym i prywatnym przytłaczają nas na tyle, że przestajemy myśleć o sobie. Dopiero w momencie, kiedy zapadamy na różnego rodzaju choroby, okazuje się, że wiele z nich jest wynikiem tego, że organizm nie wytrzymał narzuconego tempa. Czytaj dalej Wpływ aktywności fizycznej na stres

Opublikowano:

Z pamiętnika starego managera – „Szefie, spełnij moje oczekiwania, a nie pożałujesz“

Pisałem już dużo o topowych pracownikach, ich motywatorach i możliwościach, o tym, że warto ich w firmach zatrudniać i zatrzymywać jak najdłużej. A jak w tym wszystkim ma się odnaleźć ten „biedny szef“? Przełożeni często wyczuwają, że mają w teamie topowych ludzi. Może to skutkować różnymi zachowaniami. Często spotykane i bardzo niepożądane są strach i poczucie zagrożenia. Mogą one spowodować wręcz chęć pozbycia się „konkurencji“ – a to rozwiązanie dla firmy jest najgorsze. Czytaj dalej Z pamiętnika starego managera – „Szefie, spełnij moje oczekiwania, a nie pożałujesz“

Opublikowano:

Wpływ szybkiego użycia AED na przeżywalność po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK)

 1. Pierwsza pomoc

Udzielanie pierwszej pomocy jest bardzo powszechnym tematem, często pojawiającym się w mediach, wśród rozmów ze znajomymi, w szkołach oraz w miejscach pracy. To temat często budzący skrajne emocje. Jedni podchodzą do niej bardzo żartobliwie, inni z dużą rzetelnością.  Świat „idzie do przodu”, każda dziedzina życia zmienia się i rozwija, więc pierwsza pomoc także przechodzi metamorfozę. Zmieniają się wytyczne oraz sposób kształcenia. Coraz częściej pojawia się temat defibrylatora AED. Jednak nadal jest to temat enigmatyczny, który u jednych budzi strach a u innych ciekawość. Niezależnie od stopnia przeszkolenia osób udzielających pierwszej pomocy, użycie defibrylatora jest dziecinnie proste. Czytaj dalej Wpływ szybkiego użycia AED na przeżywalność po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK)

Opublikowano:

Z pamiętnika starego managera – „Czy jestem już topowy?”

Skoro już sobie wyjaśniliśmy, kto to taki pracownik topowy, co go motywuje, co go demotywuje, jakie należy stworzyć warunki ramowe w firmie, żeby go rozwijać i zatrzymywać, to dziś jeszcze obiecana  checklista. Zawiera ona w formie podsumowania kilka pytań, uwag, nad którymi warto się pochylić.

Jeśli stawiamy sobie pytanie: “Czy jestem już pracownikiem topowym?”, oczywiście najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: “Czy chcę w ogóle topowym pracownikiem być?” Czytaj dalej Z pamiętnika starego managera – „Czy jestem już topowy?”

Opublikowano:

Bezpieczni na co dzień

Pożar może powstać w każdej chwili, w każdym miejscu, z przyczyn, których  się nie spodziewasz (Neron, Wielki Pożar Rzymu, 64r.)

Dane statystyczne wskazują, że liczba pożarów na świecie wykazuje tendencję rosnącą. Tezę tę potwierdzają również statystki krajowe. Nadal obserwujemy wzrost liczby pożarów, wzrost strat pożarowych oraz liczby ofiar pożarów. Z  badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS wynika, że Polacy bardzo nisko oceniają swój poziom wiedzy na temat postępowania w przypadku pożaru. Czytaj dalej Bezpieczni na co dzień

Opublikowano:

Z pamiętnika starego managera – „Zostać czy zmienić firmę? – oto jest pytanie”

Na wstępie życzę wszystkim zdrowego, szczęśliwego, pomyślnego i uśmiechniętego Nowego Roku!

“…Panie Arturze, świetnie, że pana widzę. Czy mógłby mi Pan doradzić? Mamy tu poważne wyzwanie w dziale serwisowym i zanim podejmę decyzję, chciałbym poznać Pana opinię na ten temat…“

„…Panie Arturze, koledzy bardzo pozytywnie wyrażają się o współpracy z Panem. Widzę, że szybko się Pan u nas zaaklimatyzował i team Pana zaakceptował…“ Czytaj dalej Z pamiętnika starego managera – „Zostać czy zmienić firmę? – oto jest pytanie”

Opublikowano:

Z pamiętnika starego managera – „Topowy czy typowy“

W swoim subiektywnym odczuciu, w skrytości ducha prawie każdy z nas chciałby być (a może nawet jest już) topowym pracownikiem, chciałby być zauważony, doceniony, chciałby mieć wpływ na to, co robi, na otoczenie, na kolegów, chciałby zmieniać świat, dużo zarabiać, o wielu sprawach decydować.

A jak to wygląda „z boku“?

Bardzo różnie.

Nikogo nie chciałbym urazić, a tym bardziej obrazić. Czytaj dalej Z pamiętnika starego managera – „Topowy czy typowy“

Opublikowano:

Z pamiętnika starego managera – „Jak zatrzymać w firmie topowych pracowników?“

Zacznijmy od zdefiniowania, kto tak naprawdę jest topowym pracownikiem?

Tak naprawdę, topowym pracownikiem może stać się prawie każdy.

“Roman Kozłowski (nazwisko fikcyjne), szef departamentu serwisowego doznał dziś szoku. Jego najlepszy pracownik – Artur Znienacki (nazwisko fikcyjne) wręczył mu wypowiedzenie. W ramach rzeczowej, przyjacielskiej rozmowy, wyjaśnili sobie kilka kwestii. Współpraca? W odczuciu obydwóch układała się bardzo dobrze. Nie było i nie ma żadnych problemów, nerwów, złośliwości. Czytaj dalej Z pamiętnika starego managera – „Jak zatrzymać w firmie topowych pracowników?“

Opublikowano:

Kodeks pracy – kiedy pracodawca nie musi kierować pracownika na wstępne badanie przed zatrudnieniem

  W Polsce system medycyny pracy opiera się na uzyskaniu orzeczenia które poświadcza o zdolności pracownika do pracy. Badanie, któremu musi poddać się pracownik ma zweryfikować stan jego zdrowia i określić zdrowotne predyspozycje do wykonywania danych czynności. Oznacza to tyle, że pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia do pracy nowo przyjmowanego pracownika, w tym młodocianego, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego, mówiącego o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym aktualnie stanowisku. Czytaj dalej Kodeks pracy – kiedy pracodawca nie musi kierować pracownika na wstępne badanie przed zatrudnieniem