Dobre praktyki – I miejsce

I miejsce

tytuł Złotego Lidera Zdrowego Biznesu otrzymuje firma

ROCKWELL AUTOMATION SP. Z O.O.

 

W dzisiejszych czasach troska o zdrowie pracowników to jeden z priorytetów wyznaczanych przez wiele zakładów, w tym również przez firmę Rockwell Automation Polska Sp. z o.o. Nie jest to jednak proste zadanie, z uwagi na wiele czynników – zmieniający się rynek pracy, młodsze i częściej wymagające społeczeństwo pracowników, czy dostęp do informacji. Mając na uwadze powyższe czynniki, firma Rockwell Automation Sp.z o.o., już kilka lat temu zainicjowała programy mające na celu podnoszenie świadomości pracowników w tematach prozdrowotnych. W końcu bowiem każdy z nas coraz więcej czasu spędza w pracy.

Wśród czołowych działań, które zachęcają pracowników w firmie Rockwell Automation Polska Sp.z o.o. do zachowań prozdrowotnych oraz troski o własne życie w pracy i poza nią, wymienić można:

 • kampanie BHP,
 • budowanie świadomości ergonomicznej,
 • angażowanie w aktywności sportowe,
 • pakiety szkoleń i inne.

 

Kampanie BHP w trosce o zdrowie pracowników

W latach 2017-2018r. firma Rockwell Automation Polska Sp.z o.o. skupiła się na tematach promujących nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale także kwestie związane ze zdrowiem pracowników. Można uznać, iż topowy temat stanowi ochrona dłoni naszych pracowników. Jest to istotne nie tylko ze względu na największy procent urazów w korporacji, ale również dlatego, że większość procesów produkcyjnych odbywa się manulanie właśnie przy wykorzystaniu dłoni. Co więcej, dłonie potrzebne są nam zawsze, nie trudno wyobrazić sobie jak ciężko wykonywałoby się codzienne obowiązki, gdyby ich zabrakło. Z tego względu corocznie, przeprowadzamy kampanię BHP dotyczącą urazów dłoni.

Oddział z Katowic – zwrócenie uwagi poprzez zdjęcia prezentujące najczęstsze urazy dłoni. Był to punkt wyjściowy do rozmów na temat tego, jak możemy uniknąć urazów, czy zakładamy właściwe rękawice ochrone i czy potrafimy przyporządkować dany uraz pod miejsce, gdzie może wystąpić. Aby przełamać temat, iż dłonie wykorzystujemy wyłącznie do pracy i codziennych obowiązków, Dział BHP zaprezentował zagadnienie chiromancji, czyli jak wiele można odczytać z ludzkich dłoni. Nieodłącznym elementem był także znany wszystkim pracownikom manekin Stefan Rockwellowski, który na skutek niefortunnego zdarzenia utracił palce dłoni. Element ten wykorzystaliśmy do przygotowania opisu zaistniałego zdarzenia wypadkowego podając przyczyny jak i skutki. Kampania dotycząca ochrony dłoni przed urazami powiązana była także z kampanią dotyczącą planowania bezpiecznego stanowiska pracy. Podczas kampanii pracownicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie planowania bezpiecznych warunków pracy. Ostatnia z akcji zrealizowana w oddziale z Katowic skupiała się na szybkim zgłaszaniu zagrożeń, ze szczególnym naciskiem na kwestie ergonomiczne. W tym celu powstał komiks ilustrujący zagrożenia, np.: przeładowany i niewłaściwy wózek do transportu części produkcyjnych. Skutkiem czego pracownik, musiał użyć dużo siły, a jego niestabilność dodatkowo spowodawała wywrócenie się. Aby wzmocnić i urozmaicić przekaz, komiks został naniesiony na nowy fason koszulek roboczych dla pracowników, które zostały im rozdane w ramach prowadzonych akcji.

Oddział z Gdańska  - kampania dotycząca urazów dłoni i ergonomii składała się z dwóch etapów. Pierwszym etapem były spotkania z pracownikami, na których omawiano główne zagrożenia, przyczyny wypadków oraz sposoby ochrony przed urazami. Ponadto pracownicy brali udział w ćwiczeniach wpływających na poprawę ergonomii dłoni. Pracownicy produkcyjni podczas swojej pracy używają narzędzi ręcznych i chwila odpoczynku na krótkie ćwiczenia pozwala na ich rozluźnienie i pozbycie się napięcia. Na koniec każdy z pracowników otrzymał ulotkę informacyjną z wyżej wspomnianymi ćwiczeniami. Drugim etapem była kampania plakatowa „Stój-Pomyśl”. Przez 3 miesiące były wywieszane plakaty przedstawiające najczęstsze urazy takie jak złamania, przecięcia lub sytuacje, w których mogłoby dojść do urazu. Plakaty były wywieszane w różnych miejscach na produkcji.

Ww. kampanie to tylko część działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych nawyków,  a tym samym wpływanie na ochronę zdrowia naszych pracowników. Firma stara się budować kulturę bezpieczeństwa w innych sferach życia. Corocznie Dział BHP organizuje kampanie wakacyjne promujące np. bezpieczny dojazd do/z wakacji wykorzystując przy tym różne środki komunikacji. Nawet składając życzenia świateczne staramy się podkreślić, iż zawsze warto dbać o bezpieczeństwo i swoje zdrowie.

 

Programy ergonomiczne

W ramach unikania problemów z układem mieśniowo-szkieletowym, firma dąży do poprawy ergonomii zarówno w biurach jak i na produkcji. W tym celu powołane zostały „Ergo Teamy” składające się z inżynierów, pracowników działu BHP i przedstawicieli pracowników. Zadania są określane na dany rok, skupiając się na kilku kluczowych aktywnościach:

- inicjonowanie zmian ergonomicznych poprzez wdrażanie usprawnień (organizacyjnych, technicznych);

- przeprowadzanie ocen ergonomicznych stanowisk zarówno przed jak i po wdrożeniu rozwiązań;

- współorganizowanie kampani ergonomicznych mających na celu uświadamianie pracowników bez względu na charakter wykonywanej pracy o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z niestosowania się do zasad ergonomicznych  - szkolenia teoretyczne, ćwiczenia ergonomiczne organizowane przez trenerów fitnesu lub fizjoterapeutów. Ma to na celu kształtowanie właściwych zachowań oraz naukę, jak  unikać schorzeń związanych z układem mięsniowo – szkieletowym.

 

Aktywności sportowe – o zdrowie dbamy nie tylko w pracy. Wsparcie lokalnych inicjatyw. Aktywności dofinansowane przez fundusz socjalny

O zdrowie dbamy nie tylko w pracy

Uprawianie sportu nie tylko wpływa na ładną sylwetkę, zachowanie siły mięśniowej, która stabilizuje stawy i kręgosłup oraz dobrą wydolność organizmu, ale również zapobiega wielu chorobom, w tym chorobom serca.

W ramach funduszu socjalnego każdy pracownik może złożyć wniosek o dofinansowanie do działalności o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Oddział z Gdańska co roku stara się o dofinansowanie do rajdów rowerowych na terenie Kaszub oraz sztafety firm, w których czynnie biorą udział pracownicy. Bieg sztafetowy to klasyczne wyzwanie z zakresu team building. Stawia na pracę zespołową i work-life balance.  Wyzwala pozytywne emocje i jest inkubatorem przedsiębiorczości, lojalności i samorealizacji. W roku 2018 zaplanowany jest spływ kajakowy rzeką Wdą. Pracownicy będą mieli do pokonania 10km trasę. Spływ zakończy się turniejem w piłkę siatkową.

 

Wsparcie lokalnych inicjatyw

Firma Rockwell Automation Polska Sp.zo.o. od wielu lat jest aktywnie zaangażowna w katowicką edycję największego biegu charytatywnego w Polsce, czyli Poland Business Run. Głównym celem tej inicjatywy jest zebranie funduszy na pomoc ludziom z niepełnosprawnością ruchową (np. na zakup protez). Firma włącza się w tę inicjatywę na dwóch płaszczyznach: po pierwsze opłaca chętnym pracownikom udział w biegu, a a po drugie od wielu lat jest też Współorganizatorem Katowickiej edycji Katowice Business Run. Taka forma zawodów sprawia, że pracownicy integrują się poprzez organizowanie i szukanie osób do drużyn, aby móc współuczestniczyć w zawodach oraz poprzez rywalizaję. Pracownicy, którzy mają doświadczenie w bieganiu bądź w innych sportach, namawiają mniej usportowione osoby. Bywa, że dla niektórych pracowników uczestnictwo w Katowice Business Run jest motywatorem do podjęcia (często jedynej) aktywności fizycznej, celem chociaż minimalnego przygotowania się do imprezy. Skład drużyn, a później także wyniki, stają się stałym elementem firmowych towarzyskich rozmów ‘przy kawie’, generując czasami spore emocje. Zdarza się, że ludzie namówieni przez kolegów do startu zaprzyjaźniają się z bieganiem na dłużej, zachęceni przebiegiem imprezy i jej pozytywną atmosferą.

W Rockwell Automation Polska Sp.zo.o., impreza biegowa Katowice Business Run cieszy niezwykłą i rosnącą popularnością. W tegorocznej edycji  naszą firmę reprezentowało 210 pracowników, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z rokiem 2015, kiedy wystawiliśmy 55 zawodników.

 

Aktywności dofinansowywane przez fundusz socjalny

W ramach funduszu socjalnego oddział z Katowic bierze udział w wielu aktywnościach sportowo-rekreacyjnych. Między innymi istnieje możliwość wynajęcia boiska (do piłki nożnej lub siatkówki), organizowane są także spływy kajakowe oraz wyjazdy na narty. Zorganizowane zostało także szkolenie z podstaw jazdy na rowerze w terenie. Jako, że wiele osób dojeżdża latem do pracy rowerem, szkolenie miało pomóc w zachowaniu prawidłowej sylwetki oraz ergonomii podczas jazdy rowerem.

 

Szkolenia z I pomocy przedmedycznej. Szczepienia przeciw WZW B

W ramach pakietu opieki medycznej pracownicy mają możliwość skorzystania ze szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzonego przez wykwalifikowanego ratownika medycznego. Szkolenie obejmuje nastepujące możliwości:

 • szkolenie podstawowe dla dorosłych (BLS),
 • szkolenie podstawowe z użyciem AED (BLS AED),
 • szkolenie podstawowe – dzieci (BLS),
 • urazy,
 • nagłe przypadki medyczne (z uwzględnieniem na przykład ataków padaczki).

 

Szczepienia przeciw WZW typu B

Pracownicy Rockwell Automation Polska Sp.zo.o. mają możliwość skorzystania z bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko żółtaczce typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Jest to proces, gdzie pracownicy są objęci ochroną przed przez zakażeniem, które może wystąpić przez kontakt z zakażoną krwią ludzką lub zwięrzęcą. Program ten obejmuje:

 • pracowników przeszkolonych z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wskazanych do pełnienia tej funkcji;
 • pracowników pracujących przy naprawie sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z branży przetwórstwa mięsnego.

 

Owocowe dni oraz zbilansowane posiłki

Firma Rockwell Automation Polska Sp.zo.o. wprowadziła akcję – owocowe dni dla pracowników. Świeże  i zróżnicowanie owoce są dostarczane pracownikom w ustalonych dniach.

Oddział z Katowic oferuje pracownikom posiłki w ramach zorganizowanych stołówek. Na miejscu są przygotowywane i dostarczane pełnowartościowe posiłki, w oparciu o indywidualne potrzeby pracowników (np. dania light, wege, bezglutenowe) i kulinarne preferencje. Kulinarne propozycje są przygotowywane oraz zmieniane  w oparciu o wyniki głosu klienta, uzyskiwane na podstawie cyklicznych ankiet. Oferta ta wzbogaca jest dodatkowo akcjami „Dni Kulinarne”, podczas których pracownicy mogą poznać smaki z różnych stron świata oraz wyjątkowe właściwości poszczególnych produktów. Przykłady akcji: regionalne potrawy od morza do Tatr; potrawy kuchni tajskiej, indyjskiej, indonezyjskiej; potrawy wegetariańskie i wegańskie. Nie tylko skład i jakość posiłków, ale też godziny i ich rozkład w ciągu dnia mają wpływ na stan zdrowia i samopoczucie pracowników. Pory posiłków mają znaczenie, a jedzenie o odpowiednich godzinach wpływa na gospodarkę metaboliczną i ryzyko różnych chorób (np. cukrzycy, chorób serca), a także utrzymanie właściwej masy ciała. Stołówki oferują pracownikom śniadania do godziny 10, obiady do godziny 16.00.

 

Pakiety medyczne. Kampanie

W ramach pakietów opieki medycznej pracownicy mają możliwość skorzystania z wielu udogodnień dotyczących zdrowia:

 • konsultacje lekarzy specjalistów (prawie 70-ciu specjalizacji),
 • ambulatoryjna pomoc doraźna (konsultacje lekarskie, EKG, RTG, procedury pielęgniarskie, chirurgiczne i urologiczne),
 • rozbudowany pakiet szczepień profilaktycznych,
 • fizjoterapia,
 • pakiety stomatologiczne.

 

Kampanie w ramach współpracy z dostawcą opieki medycznej

W ramach współpracy z dostawcą opieki medycznej regularnie organizowane są dodatkowe kampanie mające na celu budowanie świadomości zdrowotnej pracowników. Są to między innymi:

 • Szkolenia z ergonomii w biurze – działania zmierzające do uświadomienia oraz wdrożenia prewencji dla niewłaściwych zachowań prowadzących do schorzeń wśród pracowników. Pokaz ćwiczeń redukujących dolegliwości układu ruchu wykonywanych w miejscu pracy;
 • Seminaria i warsztaty – działania edukacyjne, mające na celu wczesne wykrycie chorób i propagowanie zdrowego stylu życia oraz akcje profilaktyczne;
 • Akcje profilaktyczne – uwzględniające potrzeby oraz rekomendacje zdrowotne pracowników.

 

Szczepienia przeciw grypie

Raz do roku, przed rozpoczęciem tzw. sezonu zachorowań na grypę w każdym oddziale Rockwell Automation Polska Sp.zo.o., organizowana jest akcja szczepienia przeciw grypie. Do każdego oddziału przyjeżdżają lekarz i pielęgniarka, aby zaszczepić chętne osoby. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracowników.

Należy też wspomnieć do Dniach Zdrowia organizowanych przez pracowników dla pracowników
w ramach organizacji Professional Women’s Counsil – BMI, „Jak czytać etykiety”, „Life – Work ballance”.

 

Pakiety ubezpieczeniowe

W ramach ubezpieczenia grupowego pracownicy mogą skorzystać z tzw. pakietu Assistance.
W zależności od wybranego pakietu kilka razy do roku pracownicy mogą zamówić wizytę domową lekarza (w tym także pediatry), wizytę pielęgniarki, w razie potrzeby transport medyczny, dostarczenie leków z apteki w przypadku choroby czy usługę rehabilitacji.

 

Benefit

Niewątpliwym benefitem dla pracowników jest karta Multisport, dzięki której w ramach współpracy z dostawcami usług sportowych mogą korzystać np. z basebu, siłowni, itp. Dodatkowe aktywności związane z rekreacją, udostępnione dla pracownika to między innymi: możliwość zakupienia (wymiany punktów) voucherów na masaże, wejściówek do parków rozrywki oraz kart basenowych.

Posiadacze karty mogą również skorzystać z dostępu do specjalnych programów związanych ze zdrowym stylem życia i odżywianiem.

 

Karta życia. Raport życia – działania prozdrowotne

Karta życia jest nowo wprowadzaną inicjatywą, której celem jest umożliwienie szybszego udzielenia pomocy pracownikom, którzy w wyniku naglego pogorszenia stanu zdrowia lub obniżenia parametrów zdrowotnych mogą otrzymać bardziej ukierunkowaną pierwszą pomoc przedmedyczną, w oczekiwaniu na przyjazd karetki. Karta życia jest wielkości identyfikatora pracowniczego ID, którą pracownik może (jest to opcja, a nie obowiązek) nosić wraz z identyfikatorem przy sobie. Na karcie życia pracownicy wpisują istotne choroby, które są przekazywane przez osoby udzielające pierwszej pomocy przedmedycznej, w trakcie zgłaszania interwencji. Jest to działanie, które zostało zainicjowane po zdarzeniach (m.ni. utrata przytomności), gdzie występowały dodatkowe okoliczności zdrowotne u poszkodowanych mogące mieć wpływ na szybkość i jakość udzielanej pomocy.

 

Raport Zdrowia

Raz do roku firma uczestniczy w przygotowaniu tzw. Raportu Zdrowia pracowników. Raport obejmuje zagadnienia dotyczące m.in: stylu życia i profilaktyki, medycyny pracy, najczęstszych chorób ostrych i przewlekłych, macierzyństwa, absencji chorobowej. W oparciu o dane, kierownictwo firmy podejmuje działania zmierzające do promowania kultury zdrowotnej, zapewniania dostępu do zdrowej  i zbilansowanej diety, zachęcania do aktywności fizycznej oraz edukacji w zakresie zdrowego trybu życia.

 

Autorzy:

Anna Dziedzic – Manager ds. BHP i OŚ Polska

Teresa Krzyżoszczak – Główny Specjalista ds. BHP i OŚ/Lider ds. BHP i OŚ

Anna Rybołowicz – Specjalista ds. BHP i OŚ

Rafał Olszynka – Koordynator ds. BHP

Jacek Gomułka – Konsultant ds. BHP

Michalina Chamuła – Specjalista ds. HR